Home
Biografia
Servizi
Certificati
Onorario
Lotta ai Falsari
Editoria
Acquisto eBook
Novitą ed eventi
Raritą di ogni tempo
Tė reja nė shqip
Progetto Filatelia e Scuola
Contatti


VITI   2 0 1 5

EKSPOZITA FILATELIKE NDĖRKOMBĖTARE "BALKANPHILA 2016"

Rregulla tė veēanta pėr Ballkanfila 2016:

http://www.shksh.al/pdf/Rregulla_te_vecanta_per_Ballkanfila_2016.pdf


************

EMISIONET 2015 & TĖ DHĖNAT TEKNIKE


Emision i ri Europa 2015 kushtuar lodrave t
ė vjetra tė pėrdorura nga fėmijėt 

http://www.postashqiptare.al/Filatelia/EmisionetePullave/Emisionet2015.aspx


************

EKSPOZITA FILATELIKE NDĖRKOMBĖTARE "BALKANPHILA 2016"

Kryesia e Shoqatės se Koleksionistėve tė Shqipėrisė njofton se, nė periudhėn 05-09 maj 2016, nė Tiranė, do tė organizohet Ekspozita filatelike ndėrkombėtare "Balkanphila 2016".

Vėndi i celjes sė saj do tė jetė Salla e Ekspozitave nė Muzeun Historik Kombėtar.

Ky event ballkanik, qė zhvillohet pėr herė tė parė nė Shqipėri, do tė realizohet nga Shoqata e Koleksionistėve tė Shqipėrisė, nėn kujdestarinė e Federatės Filatelike Europiane (FEPA).

Nė ditėn e parė tė ekspozitės do tė vihet nė qarkullim njė emision i posaēėm filatelik qė do tė emėtohet nga Posta Shqiptare.

Nė “Balkanphila 2016”, ku ėshtė parashikuar tė jenė rreth 300 stenda me 16 faqe format A4 secila, do tė marrin pjesė filatelistė nga tė gjitha vėndet e Ballkanit.

Pjesėmarrėsit nė tė do tė konkurojnė nė tė gjitha klasat e FIP-it. Filatelistėt shqiptarė kanė kohė qė po pėrgatiten me shumė seriozitet pėr njė konkurim sa mė dinjitoz, duke evidentuar vlerat mė tė spikatura tė filatelisė sonė.                                             
VITI   2 0 1 4

"3 FIL" KATALOGU ME ĒMIME NETO

NĖNTOR 2014

Rrallėsi tė Shqipėrisė nė Katalogun N. 37 me ēmime neto e Nėntorit 2014 e "3 Fil". (www.3-fil.com)

                          

Pulla tė Turqisė tė 1908/10 e mbishtypur me shqiponjė me dy koka dhe fjalėn “SHQIPĖNIA” poshtė, 50 piastra kafe nė portokalli (Yv. 12C, Mi. 11B) mbi fragment i anuluar ELBASAN 24.6.13-SHQIPĖNIA. Analisza e Prendushit, Cross. Ēertifikato e ekspertit Paul Wolf, Hekker, Alberto Diena.


                                                     ************

EKSPOZITĖ FILATELIKE PRANĖ MUZEUT KOMBĖTAR TĖ TIRANĖS ME RASTIN E 102° VJETORIT
TĖ POSTĖS SHQIPTARE

Tė ftuar nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Postės Shqiptare Zoti Majlind Lazimi nė bashkpunim me Presidentin e Shoqatės sė Koleksionistėve Shqiptar (SH.K.SH) Zoti Emi Gimjani dhe me Drejtorin e Muzeut Kombėtar tė Kryeqytetit Zotin Melsi Labi, u organizua nė Tiranė, nė ditėt 5, 6 dhe 7 dhjetor, njė ekspozitė filatelike me rastin e 102° Vjetorit tė Postės Shqiptare.

       

E pritur me shumė entuziazėm nga tė gjithė koleksionistėt shqiptarė dhe jashtė kufijve, ngjarja pati njė konsensus tė gjerė publik qė mė interes dhe kureshtje admiroi ēfarė ishte ekspozuar.

 

Pėr rastin, duke pranuar ftesėn e Postės Shqiptare, Djana Isufaj dhe Francesco Maria Amato pėrgatitėn njė vitrinė ku u ekspozua njė sektor me “literaturė filatelike” ndėrkombėtare me katalogė dhe shkrime mbi filatelinė shqiptare.

    

Koha e pakėt nė dispozicion e Isufaj dhe Amato pėr tė seleksionuar materialet pėr ekspozitė, edhe pse nuk furnizuan njė realitet tė plotė tė produkteve efektive mbi filatelinė shqiptare, mbi tė gjitha pati njė konsensus tė gjerė ashty siē e dimostrojnė pjesėmarrja e vizitatorėve qė vėzhgojnė me vėmėndje ekspozitėn.

    

 
                                                   ************

PROMOVIMI I KATALOGUT TĖ SPECIALIZUAR

I PULLAVE TĖ SHQIPĖRISĖ 1913-1944

Mė 23 korrik 2014 u mbajt, nė Sallėn e Konferencave tė Komunės sė Fier (Shqipėri), konferenca e shtypit pėr prezantimin e Katalogut tė Specializuar tė Pullave tė Shqipėrisė 1913-1944, nė formatin eBook, i Francesco Maria Amato dhe Djana Isufaj.

                                        

   autorėt janė pritur pranė Zyrės sė Kryetarit tė Bashkisė Fier

Katalogu i parė i Specializuar i shkruar nė gjuhėn shqipe dhe me vlėresimet nė Euro. Siē ėshtė vėnė nė dukie nė parathėnien e pėrgatitur nga Presidenti i Shoqatės sė Koleksionistėve shqipitarė Dr. Nikolla Xharo:

      "Mė nė fund kemi Katalogun e parė nė gjuhėn shqipe tė pullave tė Shqipėrisė pėr periudhėn 1913-1944, kėtė nė sajė tė Francesco Maria Amato dhe Djana Isufaj. (..) Ndėr mė tė veēantat e veprės,  ėshtė  analizimi i detajuar i gabimeve, varieteteve dhe falsifikimeve ...”

ndėrhyrja e Presidentit tė Shoqatės sė Koleksionistėve Shqiptarė (Sh.K.Sh) Ing. Nikolla Xharo

 Konferenca e shtypit, e organizuar nga Drejtori i Muzeut Historik Profesor Nuri Plaku, u kryesua nga Qytetari i Parė Dr. Ing. Baftjar Zeqaj.

        

                               Profesor Nuri Plaku


       

                          Qytetari i Parė Dr. Ing. Baftjar Zeqaj 

I zhvilluar mbi 420 faqe me ngjyra, Katalogu tregon, nė mėnyrė kronologjike, emėtimet filatelike qė janė bėrė nga 1913 deri 1944. Ēdo pullė, ėshtė e shoqėruar gjithmonė nga elementė identifikativė dhe shėnime historike mbi motivimet pėr emėtimet e tyre. Vėmendje e veēantė i ėshtė dhėnė edhe shumėllojshmėrive, analizės sė falsove dhe ribotimeve qė, nė sajė tė bashkėpunimit tė drejtpėrdrejtė tė studjove prestigjioze tė ekspertėve si Dieną, Raybaudi dhe Chiavarello, janė riprodhuar duke nėnvizuar ēdo element njohjės. Versioni nė gjuhėn italiane i Katalogut do tė dalė brenda dhjetorit 2014.


    

                                     Salla e Konferencės


   

                    ndėrhyrja e Prof. Frederik Jorgaqi    
              tė ftuarit e shumtė pjesėmarrės nė konferencė

Nė fund tė prezantimit, ku morėn pjesė, pėrveē mysafirėve tė shumtė, edhe disa rrjete televizive dhe personalitete tė shquar tė institucioneve, kulturore dhe filatelike tė qytetit Fier, Kryebashkiaku Zoti Baftjar Zeqaj i dorėzoi Zotit Francesco Maria Amato njė "Ēertifikatė Merite" me motivacionin:     

"Pėr botimin e Katalogut tė Specializuar tė Pullave tė Shqipėrisė 1913-1914, nėpėrmjet tė cilit dha njė kontribut tė rėndėsishėm pėr Historinė e Shqipėrisė dhe veēanėrisht pėr qytetin e Fierit"


Qytetari i Pari Zeqaj i jep Zotit Amato Ēertifikatėn e Meritės


 
nga e majta nė tė djathtė: Hon. Kozma Dashi, President i Sh.K.Sh. Nikolla Xharo, Kryetari i Bashkisė Baftjar Zeqaj, Dr. Djana Isufaj, Dr. Francesco Maria Amato, Drejtor i Muzeu Historik Prof. Nuri Plaku, Dr. Luiza Strati dhe Drejtori i Pallatit tė Kulturės Prof. Frederik Jorgaqi


     

      

      


************    Se avete feedback su come possiamo rendere il nostro sito più consono per favore contattaci e ci piacerebbe sentire da voi.
Site Map